coINvest News
BlockChain Haberler NEO

NEO’da Yaşanan Transfer Saldırıları

Son zamanlarda, NEO ağındaki işlem sayısı önemli ölçüde arttı. Bu işlemlerin bazıları boş ve anlamsız işlemlerdir. NEO, bu gibi olaylarda saniye başına yüksek işlem (TPS) senaryolarını ele alabilen yüksek performanslı bir blockchain sistemi olarak tasarlanmıştır. Aşağıdaki bilgiler, son zamanlarda neler olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Mevcut Durum

  • NEO, şu anda 500’e ayarlanmış “MaxTransactionsPerBlock (Bir block da bulunan max işlem sayısı)” adlı bir parametreye sahiptir. Bu parametrenin amacı, NEO’yu ağa sızan sonsuz sayıda işlemden korumaktır.
  • NEO, halihazırda 20’ye ayarlanmış olan “MaxFreeTransactionsPerBlock(Blok başına düşen max boş işlem)” adlı bir başka parametreye de sahiptir. Bu, bir ücret olmadan gönderilen işlemlerin sayısını 20’ye tek bir blokta sınırlar. Hariç tutulan serbest işlemlerin tümü NEO düğümünde kalır.
  • İşlemlerden herhangi biri bir ücretle gönderilirse, Node’lar tarafından öncelikli olarak onaylanır. Bu nedenle, işleminizin hızlı bir şekilde onaylanmasına ihtiyacınız varsa ücretle bir işlem göndermek işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Bu mekanizma, NEO’yu muazzam anlamsız işlemlerin kullanılması yoluyla kötü niyetli saldırılardan koruyabilir.

Tavsiye

  • NEO oldukça büyük bir blockchain altyapısına ve işlemlerine sahip. Bu sebeple yapılan işlemlere ücret (Fee) eklenmesi ağın gereksiz yorulmasını engelleyecektir.
  • İşlem ücretlerinin miktarı, Blokchain tarafından onaylanan işlemlerin ne kadar hızlı yapılacağına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak 1 adet işlem için  1satoşhi GAS yeterli olacaktır.
  • İşlem ücretinin gerekli olup olmadığını sizde değerlendirmek isterseniz Node dev havuzunu kontrol etmenizi öneririz. ( http://docs.neo.org/en-us/node/cli/2.7.6/api/getrawmempool.html )

Çözümler

  • NEO ekibi, Borsalara veya borsalardan NEO’larını aktarmak istediğinde işlem ücreti kesmeleri yönünde teşvik ediyor.
  • NEO ekibi, NEO cüzdanlarından yapılan işlemlerde kullanıcılara yapılan işlem için ücret ödeme konusunda cesaretlendiriyor, teşvik ediyor. Böylece kullanıcılar tercihen transfer ücreti ödemeye başlayacaklar.

 

Kaynak: https://medium.com/@robogladiator/annocements-about-attack-transactions-in-neo-9fd7409fb3c6

 

Bunlarda ilginizi çekebilir

Hedera Hashgraph, 100 Milyon Dolarlık Yükselişi Tamamladı

Bay BlockChain

Ardor [ARDR] Coin

Bay BlockChain

Blockchain yapamadıkları

Bay BlockChain

Leave a Comment