coINvest News
BlockChain hashgraph

Hashgraph Nedir?

Hashgraph nedir?

Hashgraph yeni bir fikir birliği tabanlı algoritma, popüler blockchain ve diğer dağıtık teknolojilerle ayni yararları ve teknoloji altyapısını sunsa da, önceki nesillerden daha adil ve daha güvenli olduğu iddia edilen bir veri yapısı ve konsensus algoritmasıdır.

Yukarıda bahsedilen durumda aynı anda iki madenci blok oluşturmaya karar verirse bloklardan sadece biri kabul edilir. Bir diğer madencinin enerjisi boşa gider. Ancak Hashgraph bunun yerine herhangi bir anda istenilen kadar blokun oluşmasına izin verir. Proof of Work Sistemini kullanmaz.

Bu durum çok daha hızlı ve fazla sayıda işlem demektir. Aslında Hashgraph sistemi verileri organize etmek için yol gösterici bir sistem olarak nitelendirilebilir. Verilerin doğruluğunu konsensüs sistemi ile onaylar, nasıl saklanacağını belirtir, nerede saklandığını belirterek erişim sağlar.

Hashgraph gücünü Gossip Protocol ve Virtual Voting sisteminden alır. Gossip Protokol aynı zamanda HoloChain‘in temelini oluşturur. Kısaca; veriler sıralı olarak NODE’lara aktarılmadan rastgele seçilen bir node’a aktarılır.

Burada node’un rastgele seçilmesi, bu nedenle önceden bilinmemesi işlemleri hızlandırır müdaheleyi azaltır.

Hashgraph işlem yapmak için Ağ içerisindeki Diğer Node’lardan aldığı bilgileri kullanır. Node’lar aldıkları bilgilere aktarım sırasında aktaran node’un özelliklerinin bulunduğu ufak bir bilgi daha ekler. Böylece her node’a aktarılan datanın tamamı aktarılmaz. Sadece bu ufak bilgi (Gossip) diğer node’lar tarafından izlenerek işlemin güvenliği gözetilir.

 

Çoğunlukla açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olan pek çok kripto projesinin aksine, Hashgraph, dağıtık uygulamalar için geliştirilmiş bir platform olan Swirlds’in fikri mülkiyetidir.

Hashgraph Blokzincir ile karşılaştırıldığında oldukça hızlı bir yapısı vardır. Teknik olarak anlatmak yerine sade bir karşılaştırma yapmak gerekirse

 •  Saniye 250.000 işlem onaylayabilen,
 •  Byzantine Hatasına Duyarlı,
 •  Gossip about gossip
  Periodik araliklarla rastgele seçilen eşler arasinda bilgi aktarimina dayalidir
 • Sybil ve DDOS saldırısına dayanıklıdır, bu saldırılardan etkilenmez
 • Merkezidir.
 • Patent ile korunan bir algoritması vardır.

Byzantine Hatasına Duyarlı

Bitcoin’de olduğu gibi eğer topluluk bir fikir birliğine varamaz ise fork zorunlu olmuyor veya fork yapılması gerekmiyor. Anlaşmazlık durumlarında sistem kötü niyetli kişilerin veya gereksiz fork yapılmaya zorlanmıyor.

Dezavantajları

 • Kapalı kaynak kodlu olması.
 • Belirli merkezlerde verileri tutması
 • Yeni bir kod temeline sahip olması geçiş sürecini uzatacaktır.
 • Bütün haklarının Swirlds firmasına ait olması.

Sonuç olarak Hashgraph farklı, hızlı ve data transferinde gösterdiği Gossip protokolü devrim niteliğinde yeni teknoloji. Ancak bütün haklarının bir firmanın elinde olması blockchain sistemlerinde alıştığımız bir durum değil. Dağıtık veri tabanı mantığının en temel güvenliği bu kodların açık kaynak kodu olması ve denetlenebilir olmasıdır. Bu eksiklik, olası hatalara müdaheleyi geciktirir ve güvenirliği azaltacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir

HoloChain

Bay BlockChain

Ardor [ARDR] Coin

Bay BlockChain

Hong Kong Crypto Kurumsal Yatırımcı Topluluğu

Bay BlockChain

Leave a Comment