coINvest News
BlockChain Holochain

HoloChain

Blockchain 21.Yüzyılın hızlı teknoloji gelişiminde bize yeni bir vizyon ve ufuk olarak gelen Blockchain teknolojisi tahminimizden çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor, popülaritesini arttırıyor, üzerine geliştirilen mantık gelişiyor ve durmaksızın projeleri açığa çıkıyor. Holochain 9 yıldız tanıştığımız 5 yıldır değerini anladığımız Blockchain mantığını tamamen değiştirecek gibi gözüküyor. HoloChain nedir biraz açıklamaya ve bilgileri derlemeye çalışalım.

Blockchain’in bize katmayı vadettiği en temel unsurları hatırlayalım;

  • Dağıtık olma.
  • Şefafflık
  • Esnek yapı
  • Güvenlik

Bugün geliştirilen farklı blockchain yapılarının tamamı bu özellikleri vaadediyor.  Peki neden sürekli yeni projeler karşımıza çıkıyor? Bunun en temek sebebi işlevsellik, maliyet farklılıkları ve programlamanın bir gerçeği olan hataların azaltılması.

Bizi blockchain ile tanıştıran Bitcoin’in alt yapısı bugün dahi yoğunluğu kaldıramaz hale geldi. Bir kaç coin üzerinen saniyelik işlem kapasitelerini karşılaştırmak gerekirse

  • Bitcoin: 7 trans / sn
  • Ethereum: 20 trans / sn
  • Dash: 48 trans / sn
  • Litecoin: 56 trans / sn

Burada belirttiğimiz coinler/blockchain projeleri PoW(Proof of Work) modeli ile çalışan örneklerdir. Yani madenciye ve dolayısıyla donanıma ihtiyaç duyarlar. Bunun dışında yüksek gönderim limitine sahip birçok Coin mevcut fakat PoS(Proof of Stake) modelini kullandıkları ya da merkezi oldukları için hala tartışmalı olarak görülmektedirler.

Zaten merkezi olanlar da blockchain kavramının çıkış sebeplerinden birine ters düşmektedir. (Decentralizing-Merkeziyetsizlik). Yani Unutulmuş olduklarını düşünmenizi istemem.

Adalet: Blockchain üzerinde işlem önceliği bilindiği üzere Fee (işlem ücreti) miktarına göre değişiyor. Blockchain üzerinde bir madenci işlemleri yavaşlatabilir, öteleyebilir ya da işleme koymayabilir.

Zincir güvenliği: Topluluk içinde uzlaşma sağlanamaması ve fikir ayrılıklarının belirginleşmesi halinde bölünmeler ortaya çıkar. Bu da bilindiği üzere “Fork (çatallaşma)” eylemini gerektirir. Bunlara örnek olarak Bitcoin (Bcash,Bitcoin gold) ve Ethereum (Ethereum) Classic örnek verilebilir. Bu duruma genel olarak Bizans Hatası deniyor.

Ekonomik boyut: Madencilikte bilindiği üzere block zorlukları geliştikçe, donanım seviyesinin de yükseltilmesi ve daha fazla harcama yapılması söz konusu olur. Küresel manada madenciliğe, kaynakların sömürülmesi çılgınlığı olarak bakılıyor. Ayrıca İki madencinin de aynı anda blok oluşturduğunu düşünürsek, topluluğun birini tercih edip, diğerini “orphant (Sözlük anlamı öksüz, sahipsiz olsa da topluluktaki karşılığına geçersiz diyebiliriz.)” olarak değerlendirir. Peki İşlemi geçersiz kılınan madencinin blok için harcadığı enerji? Ziyan oldu..

Depolama: Blok yapısı ismi üzere zincirleme bir veri saklama işlemi gördüğü için zamanla disk kapasitesini zorlayacak boyuta gelecektir. Günümüzde disk alanı çok sorun olmasa bile sıfırdan senkronizasyon süresini gitgide uzatacaktır. Bitcoin hali hazırda 200 GB boyuta merdiven dayadı.

HOLOCHAIN – Bloksuz Zincir

Arthur Brock ve Eric Harris-Braun önderliğinde kurulup yürütülen blockchain alternatifi projedir. Blockchain platformu popülerleşmeden hatta Bitcoin’den daha önce Holochain ekibi metacurrency adı altında bu konulara girmiştir.

Projenin kurucusu Arthur ‘un 2011’deki occupy wall street günlerine ait bir konuşması;

Ayrıca 2009’dan bu yana çalıştıklarını web archive’den doğrulayabiliyoruz:

 WebArşiv – Bitcoin’den bile önce bu proje ile uraştıklarının İspati niteliğinde!

 

Projelerinin mucizesini “Acente merkezli (agent-centric)” olarak ifade ederler. Buna da en büyük örneği neredeyse tüm yazılımcıların vazgeçilmezi olan Git versiyon kontrol sistemi üzerinden verirler. Git içinde Pull, Push ve Commit işlemlerini node’lar arasında transaction olarak değerlendirebiliriz. Burada fark yaratan şey ise her işlem yapan node’un kendi içinde bir DNA oluşturmasıdır.

Acenteler(Node) arasında Hashgraph gibi “Gossip” yani dedikodu eylemi vardır.  Her Acente(Node) kendi içinde bir aplikasyon DNA’sı barındırır. Her onaylanan bilgi alışverişi node üzerindeki DNA’ya işlenir.Bu DNA Valitation rules (Onaylama kuralları) taşır. Zincirde bulunan bir acente hacklenmiş olsa bile herhangi bir onaysız işlemi (aplikasyon komutları ya da transaction) gönderdiğinde hacklenen sistemin DNA’sı bozulmuş olacağı için, yapılan işlem geçersizliğini korur ve onaylanmaz. Ayrıca DNA’sı bozulan node ile diğer tüm nodelar iletişimi keserler.

Aynı zamanda Holochain dağıtık uygulamalar(Distributed Apps) için de bir framework’tür.  Tüm oluşturulacak uygulamaların sağlıklı çalıştırılması adına node’lar için Holo Port cihazı üretmiş durumdalar. Websitesinde satışına dahi başladılar ve satın alanlara “Founder Member” ünvanı veriliyor.

Belki de “Gelecekte Blockchainden daha iyi olup daha çok konuşulacak bir sistemin kurucu parçalarından olmanın gururu” denebilir. Bu cihazı alarak Holochain üzerinde oluşturulmuş uygulamaları host ediyorsunuz ve karşılığında Holo Token kazanıyorsunuz. Bir nevi Masternode gibi diyebiliriz.

Saniyelik işlem sayısı: Şu an halihazırda bir Ethereum ERC20 token olduğu için ETH bazında değerlendirmek gerekiyor. Çünkü Holochain aktif kullanıma başlandığında Holo tokenlar Holo Fuel olarak swap işlemi ile kendi zincirlerindeki para birimine çevrilecek. Benim Whitepaper ve Video sunumlarından anladığım, bu nodeların bağlantı hızlarıyla alakalı bir durum. Yani limit bir node olarak sizin internet limitiniz.
Adalet: Konsensus olmadığı için işlem önceliği kavramı yok. Paralel işlemler söz konusu.
Zincir Güvenliği: DNA modelini yukarıda okudunuz. Bu durumda zincir güvenliğinin bozulması söz konusu değil. Zaten iki de bir vurguladıkları gibi “Konsensus yoksa karar zorunluluğu da yoktur ve karmaşa çıkmaz” diyorlar.
Ekonomik Boyut: Bu konuda Hashgraph’dan data barındırma maliyeti olarak daha önde olsalar da büyük fark değil.
Depolama: Bu konuda Hashgraph’tan öndeler. Çünkü başkalarının datalarını tutup saklarken küçültüp maliyet düşürmekten bahsetmiyor. “Sadece kendi datanızdan ve DNA imzanızdan sorumlusunuz” diyor. Peki Merkezi olmayan dağıtık uygulamaları ne barındıracak?

Tabi ki Holoport. Holoport, Holochain üzerinde oluşturulan uygulamaların host edilmesini sağlayan bilgisayardır. Bunu kuranlar, barındırdıkları HApp(Holo zinciri üzerindeki aplikasyonlar) işlemleri karşılığında Holo fuel(coin) kazanırlar. Bunun dışında acenteler(Node,User) için data yükü söz konusu değildir. Yani siz kendi datanızdan ve etkileşimlerinizden başka kimsenin hamallığını yapmıyorsunuz. Taşıyacağınız tek şey zincir üzerindeki tüm işlemlerin DNA kaydını tutmak.

Telegram Grubunda Yapılan Açıklama Şu Şekilde:

HoloChain dijital imzalar ve dağıtık hash tabloları teknolojilerini kombine eden, dağıtık uygulamalar barındırıp çalıştırmayı hedefleyen tahrif korumalı bir dağıtık defter teknolojisi. üzerine veri girip finansal işlemler yapabildiğiniz kendi zincirinizi kurabildiğiniz bir karmaşık ve merkezi olmayan muhasebe sistemi. bu zincirler birbirleriyle karmaşık şekillerde birleşip, ayrılıp, etkileşime girebiliyorlar. veri torrent tarzı bir yöntemle merkezsiz olarak saklanıyor.

holozincirlerinin kendi kripto parası yok, daha çok “kendi paranı kendin çıkar” tarzı bir kripto muhasebe sistemi. blokzincirlerin hayatımıza hem en büyük katkısı hem de kendisinin en büyük sorunsalı olan mutabakat olgusu holozincirlerinde veri merkezli yaklaşımdan insan merkezli yaklaşıma geçilerek çözülmüş. hesaplama için harcanacak güç ethereum’dan 10 bin kat ucuzlatılmış. ayrıca ethereum’un solidity’sinin aksine holochain javascript ve lisp destekliyor.

holo, holozincir bazlı bir barındırma ağı. 2018 3. çeyrekte çalışmaya başlayacak. holotoken’lar (hot) o vakitten sonra 6 ay süreyle holo yakıtına çevrilmeye başlanacak. holo ıco’su 2018 mart-nisan’ında yapıldı. 30 gün özel bir anti balina algoritmasıyla yapılan fonlamada toplam 30,202 eth toplandı. private veya presale yapılmadı. toplam satılan hot sayısı 133,214,575,156 takım da bu rakam’a ek kendine %25 bastı. herhangi bir token kilidi yok.

177,619,433,541 hot’un hepsi dolaşımda. holo ıco’dan €25m, indiegogo’daki holoport kampanyasından $1m topladı. ındiegogo’daki kampanya’da 69 ülkeden 2000 üzerinde katılımcıya 2114 adet holoport cihazı satıldı. bu cihazlar holo ağının ilk ana omurgasını teşkil edecekler. sahiplerine holo yakıtı kazandıracaklar. ayrıca holo sitesini dükkana çevirerek cihaz satışlarını da sürdüreceğini açıkladı. yıl sonu hedefleri en az 10 bin cihaz ve saatte 100 milyon işlem yapabilmek. (saniyede 27 bin)

özetle holozincir, blokzincirine alternatif ve daha etkili bir dağıtık defter teknolojisi çözümü. holo onun üzerindeki ilk ürün. bütün bunlar da başlangıcı bitcoin’den bile öncesine dayanan metacurrency ve ceptr oluşumlarından doğma kavramlar ve ürünler.

daha fazlası için ilgili kaynaklar(ingilizce):

holochain nedir? https://medium.com/h-o-l-o/509818aa3c88
nasıl çalışır? https://youtube.com/watch?v=hyctyrhjebs
holotoken/holo yakıtı nedir? https://youtube.com/watch?v=hn7awuerbb8
hot ve holo yakıtı farkı nedir? https://medium.com/h-o-l-o/6d8b6d3938d6

Bunlarda ilginizi çekebilir

Ardor [ARDR] Coin

Bay BlockChain

BNB Coin Burn

Bay BlockChain

Blockchain yapamadıkları

Bay BlockChain

Leave a Comment